Strony

wtorek, 10 lutego 2015

Wady i zalety joggingu

Na dzień dzisiejszy bieganie kojarzy mi się z bólem w klatce piersiowej, okropną zadyszką po kilkudziesięciu metrach i bólem w udach. Chcę to zmienić.
Mam za dużo wolnego czasu na chwilę obecną, brak w moim życiu pasji i jakiegoś zajęcia, które dawałoby mi wytchnienie prócz wysiłku fizycznego na siłowni, bądź w domu. 
Myślę, że taka pasja, którą bieganie mogłoby się stać miałaby pozytywny wpływ na moje zdrowie, kondycję fizyczną i ciało, nad którym pracuję nieprzerwanie. 
Ale zanim zacznę biegać w praktyce muszę przyswoić sporą dawkę teorii, którą chcę się podzielić z Wami. 
Wady i zalety joggingu (tak, są też wady). 

Obserwując wiele blogów biegaczy każdy pisze o niesamowitej dawce endorfin, o tym ile radości daje każdy dodatkowy kilometr i że biegają tak często, jak mogą. 

Myślałam dużo nad tym czy byłabym w stanie dojść do takiego uzależnienia, ale każdy ze sportowców, biegaczy czy innych "super" ludzi zaczynał od zera, więc czemu mnie miałoby się nie udać? 


Podsumowując: Pasja, uwolnienie od stresu, relaks, zadowolenie z samego siebie 


Regularne bieganie pozwala szybko zrzucić niechciane kalorie i wymodelować sylwetkę. 


Podsumowując: Poprawienie wyglądu, lepsza samoocena

Możesz biegać wszędzie, wokół domu, w parku, w lesie, na podwórku, po zakupy, a nawet na parkingu przy hotelu, jeśli jesteś w podróży.

Podsumowując: Sport bardzo praktyczny, możesz go uprawiać wszędzie

Nigdy nie jest za późno, aby zacząć - niektórzy buty do biegania zakładają po raz pierwszy grubo po osiemdziesiątce! Nie ma też znaczenia płeć, religia i poglądy. Biegają kobiety i mężczyźni, muzułmanie i katolicy, politycy wszystkich opcji politycznych i bezpartyjni.


Podsumowując: Ćwiczyć może każdy

Badania przeprowadzone na Uniwersytecie Heriot-Watt w Wielkiej Brytanii udowodniły, że u osób, które włączyły do treningu zaledwie 4-6 przebieżek trwających 30 sekund, poprawił się poziom insuliny. Osoby biorące udział w badaniu spalały cukry w sposób bardziej skuteczny, co zmniejszyło ryzyko wystąpienia cukrzycy typu 2.

Podsumowując: Zapobiega cukrzycy 

Zalet tego taniego, praktycznego i zdrowego sportu jest ogrom, niestety są też wady, o których należy wspomnieć. 

1. Zaostrzenie niektórych problemów zdrowotnych
2. Obciążenie dla stawów 
3. Narażenie na kontuzje
4. Brak wzmocnienia górnej części ciała

Dlatego zanim wyruszysz i wciągnie Cie jogging'owy szał skonsultuj się z lekarzem, pomoże to zapobiec wielu niechcianym skutkom. 
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz